Jak przejść na podatek liniowy?
Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy jest naliczanie i odprowadzanie zobowiązań podatkowych. W przypadku podatku VAT istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego, nie ma jednak opcji uniknięcia podatku dochodowego. Jego wysokość może być różna, w zależności od wyboru sposobu opodatkowania, a także wielkości firmy i skali jej działania oraz formy prawnej. Najlepszą metodą określenia, co będzie bardziej opłacalne, okaże się skorzystanie z rady dobrej księgowej. W Poznaniu wsparcie dla przedsiębiorców oferuje Biuro Rachunkowe Atoran. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o podatku liniowym i dowiedzmy się, jak można przejść na ten rodzaj rozliczeń.
Czym jest podatek liniowy?
Podatek linowy to możliwość oferowana osobom płacącym przy wykonywaniu działalności gospodarczej podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest alternatywą dla opodatkowania według skali podatkowej i zapewnia stawkę wynoszącą 19%. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości korzystania z większości ulg oraz rozliczenia łącznie z małżonkiem. Przejście na podatek liniowy będzie opłacalne, jeżeli na zasadach ogólnych zachodziłaby konieczność naliczania zobowiązania według drugiego progu podatkowego, a firma nie może rozliczać się podatkiem zryczałtowanym lub nie przyniesie to spodziewanych oszczędności.
Jak zacząć płacić podatek liniowy?
Płacenie podatku liniowego przez przedsiębiorców, którzy wybrali inną formę opodatkowania, wymaga dokonania jej zmiany. Oznacza to konieczność wypełnienia formularza CEIDG-1, który można złożyć zarówno w urzędzie miasta lub gminy, jak i wysłać przez internet. Zmiana może być dokonana do 20 dnia miesiąca następnego, w którym uzyskano pierwszy przychód lub do końca roku podatkowego, w sytuacji, gdy pojawił się on w grudniu.