Księgowość uproszczona - kto i jak może ją prowadzić?
Księgowość uproszczona, określana też mianem „małej księgowości”, to jedna z form ewidencji podatkowej. Uznaje się ją za jedną z łatwiejszych sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym. Kto może zdecydować się na prowadzenie księgowości uproszczonej? Jak ją prowadzić? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.
Kto może prowadzić księgowość uproszczoną?
Księgowość uproszczoną mogą prowadzić zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, których roczne przychody nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro w przeliczeniu na polską walutę. Ta forma ewidencji podatkowej jest przeznaczona dla:
- osób fizycznych,
- spółek cywilnych osób fizycznych,
- spółek jawnych osób fizycznych,
- spółek partnerskich,
- spółek socjalnych.
Jeśli wyżej wymienione podmioty przekroczą wyznaczony limit 2 000 000 euro konieczne jest przejście na pełną księgowość.
Jak prowadzić księgowość uproszczoną?
Wprawdzie księgowość uproszczona uznawana jest za jedną z łatwiejszych, jednak wymaga od przedsiębiorcy pewnego zaangażowania w kwestie księgowe swojej firmy. Sporym ułatwieniem w tym przypadku jest możliwość skorzystania z usług firm zewnętrznych. Kompleksowe wsparcie przy prowadzeniu „małej księgowości” zapewnia nasze biuro rachunkowe.
W tym przypadku ewidencja jest zdecydowanie mniej szczegółowa niż przy księgowości pełnej. Przedsiębiorca zobligowany jest do prowadzenia:
- ewidencji środków trwałych,
- ewidencji wyposażenia,
- rejestru VAT sprzedaży i zakupów (w przypadku czynnych podatników VAT),
- księgi przychodów i rozchodów (w przypadku opodatkowania skalą podatkową czy podatkiem liniowym),
- ewidencji przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Oczywiście nawiązując współpracę z naszym biurem rachunkowym wszystkie te obowiązki wypełniają nasi specjaliści w imieniu Klienta. Wymagane rejestry dokumentów wysyłane są w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK), dzięki czemu przedsiębiorca kompleksowo wypełnia wszystkie zobowiązania wobec kontroli skarbowej. Obsługa z zakresu księgowości uproszczonej działalności gospodarczej obejmuje wszystkie formy opodatkowania, a więc: księgę przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.