Rodzaje podatków w Polsce
Podatki są nieodłącznym elementem każdej gospodarki, ponieważ to od nich w głównej mierze zależą wpływy do budżetu państwa. W Polsce funkcjonuje 17 rodzajów głównych podatków, które stanowią nawet 90% polskiego budżetu.
Najważniejsze podatki w Polsce
Za najważniejsze, mające największy wpływ na budżet państwa oraz obowiązujące praktycznie każdego podatnika, uznaje się trzy grupy podatków:
- dochodowe od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT),
- obrotowe, od towarów i usług (VAT),
- od czynności cywilnoprawnych.
Rozliczanie podatków PIT i VAT najczęściej powierza się licencjonowanym biurom rachunkowym, które najlepiej orientują się w aktualnych zmianach prawa w zakresie stosowania i obliczania podatków i ulg podatkowych.
Podatki bezpośrednie
Ten rodzaj podatku jest ponoszony przez podatnika i jest kwotą wpłacaną wprost do Urzędu Skarbowego. Są to więc podatki przelewane bezpośrednio z konta podatnika na konto właściwego organu podatkowego. Dotyczą w większości działalności gospodarczych i życia społecznego w Polsce. Do podatków bezpośrednich zalicza się podatek:
- dochodowy od osób fizycznych (PIT) i osób prawnych (CIT),
- od nieruchomości,
- od środków transportowych,
- tonażowy,
- od spadku i darowizn,
- od czynności cywilnoprawnych,
- od wydobycia niektórych kopalin,
- zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji,
- od niektórych instytucji finansowych,
- rolny oraz leśny,
- od sprzedaży detalicznej,
- od dochodów kapitałowych.
Podatki pośrednie
To jedne z najbardziej znanych podatków, do których zalicza się VAT (od towarów i usług), podatek od gier i podatek akcyzowy. Jest on odprowadzany w formie pośredniej, w trakcie dokonywania zakupów przez ostatecznych nabywców-konsumentów, którzy ponoszą jego ekonomiczny koszt. Stanowią one główne źródło dochodów do budżetu państwa.