Wystawianie faktur po terminie – przyczyny, skutki i konsekwencje
Przeprowadzanie transakcji między podmiotami gospodarczymi musi być potwierdzone wystawieniem odpowiedniego dowodu księgowego, który stanie się podstawą do naliczenia zobowiązań podatkowych sprzedawcy, a nabywcy umożliwi zaliczenie wydatkowanej kwoty do kosztów wykonywania swej działalności. Warto jednak pamiętać, że zasady i terminy, w jakich powinno to nastąpić, są ściśle regulowane przez obowiązujące przepisy. Pomocą w przestrzeganiu istniejących reguł będzie profesjonalna księgowa. W Poznaniu obsługą firm w zakresie rachunkowości zajmuje się Licencjonowane i Certyfikowane Biuro Rachunkowe Atoran. Przekonajmy się, co wiąże się z opóźnieniem w wystawieniu faktury.
Co trzeba wiedzieć o wystawianiu faktur?
Wystawienie faktur ma kluczowe znaczenie dla rozliczeń podatkowych zarówno, jeżeli chodzi o wystawcę, jak i odbiorcę. Jest to o tyle ważne, że w myśl przepisów obowiązek podatkowy powstaje z momentem dokonania sprzedaży, której powinno towarzyszyć wydanie odpowiedniego dowodu księgowego. Zgodnie z prawem fakturę VAT wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę albo dokonano dostawy towaru. Dopuszczalne jest również wystawanie dla pojedynczego kontrahenta faktury zbiorczej za cały okres rozliczeniowy, a więc np. poprzedni tydzień czy miesiąc. W niektórych przypadkach termin ten ulega jednak wydłużeniu nawet do 30 dni przy usługach budowlanych czy 90 dni przy druku książek. Dopuszczalne jest też wcześniejsze wystawienie faktury – nawet 60 dni przed dostawą lub realizacją usługi.
Co wiąże się z wystawieniem faktur po terminie?
Wystawienie faktury po terminie nie rodzi żadnych konsekwencji dla jej odbiorcy, skutkuje jednak problemami dla świadczącego usługę lub sprzedającego towar. Będzie on musiał rozliczyć zobowiązanie w terminie jego powstania, a więc z odsetkami za zwłokę tj. od momentu, kiedy miał taki obowiązek. Warto jednak pamiętać, że czyn taki zagrożony będzie również karą grzywny.